info@@kirklarelidiyetisyen.com +90 (288) 212 01 01

Zafer Çetinkaya

Zafer’in Zafer’ini dinlemeye hazır mısınız?

Merhabalar ben Zafer Çetinkaya. 1997 yılında Ağustos ayının en sıcak günlerinde,  Kırklareli’nde dünyaya geldim. 2 büyük ağabeyden sonra tekne kazıntısı unvanına sahip biriyim.

Biz aile üyenin eşliğinde büyükbaş işletmeciliği ile uğraşıyoruz. Perakende olarak kendi hayvanlarımızdan tamamen katkısız Süt’ümüzü pazarlıyoruz.

Şimdi bunları söylememin nedenine gelirsek: küçük yaştan beri her şeyin doğalını tüketerek büyütüldüm. İnanılmaz derecede yoğurt sevdalısıyım hiç abartmıyorum her öğünde yarım kilodan fazla yoğurt tüketen biriyim. Yalnız her şeyin fazlası zarardır diye bir söz vardır, sanırsam bu söz beni anlatıyor, ilerleyen konularda buradan tekrardan söz edeceğim.

Lakin şimdi biraz ilkokul çağlarına dönmem gerek. İlkokul 2. Ya da 3.sınıfta evimize fazla girmeyen, tüm ama tüm sağlıksız gıdalarla tanıştım. Tanıştığım yerin adı : OKUL KANTİNİ !!

Bu yazımı annem de okuduğunda şaşırabilir çünkü kızacağını bildiğim için söylemiyordum…

Zafer 19 yaşına kadar devam edecek o kilolu günlere ilk adımı ‘ÇİTOS CİPSİ’ ni eline alarak başladı.

Şaka bir yana gerçekten sağlıksız gıdalarla dolu olan bu yere bağlanmıştım ve hızlıca kilo almaya başladım.

 

Yaşım ilerledikçe biraz kendime DUR dedim. Çünkü gerçekten çok fazla düzensiz ve bir o kadar da sağlıksız kilo alıyordum.

Abur cuburu yemeyi kestim. Tamam! Dedim bu iş olacak!  Peki, o annemin leziz yemekleri ne olacaktı?  Vallahi ne yalan söyleyeyim onları kesemedim…

Lise yıllarına geçerken hep sürekli mutfakta dolaşan Zafer aşçılığa daha da merak sardı ve ilerde o mesleği yapma fikrine bile kapıldı.

Çok fazla hamur işleri, kekler özellikle yaş pastalara merak sarmıştım. Tekrardan kilo almaya devam ediyordum.

Hiç unutmuyorum 9. Sınıfım ve okul üniforması alınması gerekiyor ceketle pantolon bedenleri uymuyordu! Yaşıtlarım 32 beden giyerken ben 44 -46 beden giyiyordum bu çok utanç vericiydi özellikle ergenlik dönemindekiler için.

Neyse ki birden boyum uzadı ve o orantısız görüntü kayboldu. Fazla sevinemedim bu duruma maalesef kilo almaya devam ediyordum.

Şimdi size bir soru: arkadaşlarla anlaşıp değerli tontiş ablaların yaptığı ve adını ‘GÜN’ koydukları ziyafeti sınıf ortamına taşısak nasıl olurdu?

Cevabı bir fotoğrafla yanıtlıyorum:

 

Hiç abartmıyorum okulda ‘GÜN’ yapmaya başlamıştık. İnanın bana arkadaşlarımda bende hatta bizlerden nasiplenen öğretmenlerde bu durumdan çok memnundu.

Lise son sınıfta sınava hazırlanmanın getirdiği stres, maalesef benim 95 hatta 98 kilolara kadar ulaşmama neden oldu. Diyetisyenlere gitmek hep istemişimdir o yaşa kadar, ama inanın hem çok pahalı geliyordu hem de Kırklareli’nde Diyetisyen olduğunu bile bilmiyordum gidenler genellikle Edirne ye gidiyordu.

Lise hayatını kilolu bir şekilde bitirmiştim ve o yıl yaptığım onca stres, emek boşa gitti ve ben o yıl tercih yapmadım. Bir yıl daha hazırlanmaya karar verdim o yıl hayatımda en büyük değişim oldu.

Hem aileme yardım ediyordum süt satarken hem de ders çalışıp sonrasında kendimi mutfağa atıp poğaça yapıyordum, zaman ilerledi e tabi kilolarda…

2016 yılının Mart ayında kilo vermeye karar verdim ve hemen bir spor salonuna üye oldum. Akşamları gidiyordum spor yapmaya bir güzel koşuyordum tıkana tıkana, eve geliyorum karnım aç!  Neyse duş alıp hemen yatıyordum. Aman Yarabbim uyunmuyor ki.  Bir sağa dönüyorum bir sola, karnım gurulduyor saat 12’yi geçmiş. Hadi diyordum kendime git dolaptan bir su iç (amaç kendimi kandırmak ne suyu ) J Ben suya niyetlenirken Sucuklar, Subörekleri, tiramisular vs. vs. mideye inmiş…

Anlaşılan o ki boğazımızı daraltmadan bu iş olmayacaktı. Bir gün yaşlı babaannemi genel chek-up a soktum, işlemler bittiğinde bi afişle göz göze geldim “Diyetisyen Kübra Şahbaz Aykurt”  hemen bilgi edindim vaktimde vardı ertesi güne randevu aldım.

Ertesi gün tartıda zayıf çıkayım diye akşam yemeğini bırakın öğlen yemeğini bile yemedim oruca niyetlendim J J Şaka bir yana ertesi gün oldu ben artık açlıktan ölüyorum, randevu saati geldi ve sayın hocamla tanıştım. Tartımıza çıktım ve 94 kilo ya yakın bir rakam çıktı (tabi birazcık hileli) .Daha sonra ailemden kimse kilo vereceğime inanmadı ama ben artık koşmak istiyordum, nefes nefese kalmak istemiyordum. Ve kendime bir söz verdim Başaracaktım!

İlk bir haftayı ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Hep açtım. Lakin pes etmek yoktu. Ben hep derim onca kiloyu hep yemek yiyerek verdim, Kübra hocamın verdiği programları DÜZENLİ bir şekilde uyguladım .(eee tabi arada küçük kaçamaklar yaptım pasta, börek, çörek hatta kebabın üstüne künefe bile yedim (*tabi diyetin ilerleyen safhalarında)) .

İlk kontrolde 6 kiloyu gecik kilo verdim. Çok fazla hareket ediyordum apartmanlarda süt satarken asansörü kullanmak yerine hep merdivenleri kullandım vs. vs.

Verdiğim onca emeklerin meyvesini alıyordum. Çevremde büyük bir yankı uyandırmıştım herkes güzel yorum yapıyordu açıkçası benimde hoşuma gidiyor ve kilo vermeye devam ediyordum yaklaşık olarak 2-5 ay kadar kısa bir sürede 20 kg verdim. Sağlığıma kavuşmuştum, inanın çok mutluyum, özgüvenim çok yükseldi artık tıkanmadan koşabiliyordum…

ÜŞENMEDİM   >>> ERTELEMEDİM  >>> VAZGEÇMEDİM

Eğer bu yazıyı okuyor ve hala kilolarınızdan şikâyetçi iseniz veyahut zayıfsınız ve kilo alamıyorsanız MUHAKKAK Sn. Kübra Hoca ile iletişime geçin.

Çünkü Kübra Hoca size DİYET yaptırmıyor SAĞLIKLI BESLENMEYİ öğretiyor.

 

 

Son olarak şunları da söylemek isterim en önemlisi kiloyu verdikten sonra bu kiloyu korumaktır. 1,5 sene geçti diyeti bırakalı lakin kilomda bir fazla değişiklik olmadı çünkü artık neyi, ne kadar, ne zaman ve nasıl yenmesi gerektiğini öğrendim. Bunları asla tek başıma yapamazdım bu süreçte ve hatta halen yanımda olan büyük destekçim Sn. Kübra Şahbaz Aykurt hocama teşekkürlerimi borç bilirim.

Son halimi merak edenler içinde son bir özet uzun bir yazı oldu çünkü şuan ben son derece sağlıklı, huzurlu ve ayaklarımın üstüne sağlam basan biriyim. Eğitim hayatım devam ediyor Bulgaristan’ da Tıp okuyorum. Zor bir bölüm inşallah başarılı bir şekilde bitirmek nasip olur ve Kübra hocamın yaptığı gibi bende birçok kişinin hayatlarını güzelleştiririm.

 

Bu arada Kübra Hocamın çok değerli notları eşliğinde 2017 Ramazan Ayına özel hazırlamış olduğum 15 dakikalık bir Sağlıklı Beslenme ve Diyet videom var merak edip izlemek isterseniz de bu linkten ulaşabilirsiniz