info@@kirklarelidiyetisyen.com +90 (288) 212 01 01

Çocuğunuzu Koruyun

Çocuklar hassas noktalarımız. Onların sağlıklı, başarılı, mutlu olmaları için neler yapmayız ki? İş böyle olunca daha iyi olacağını düşünerek çocuklara olanakları olabildiğince açmaya başlıyoruz. Bu aşamada bazı yanlışlarımız olabiliyor. Bir de okul dönemi başlayınca yanınızda olduğu dönemler yanlışlar olsa da olmasa da sosyal ortamın başlamasıyla yanlışlar başlayabiliyor.

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor ‘çocuğumun her istediğini yapmam ona olan sevgimle doğru orantılıdır’ düşüncesi yanlış bir yargıdır. Sizin yanınızda olduğu dönemlerde çocuğunuz rol model olarak sizi örnek alır. Yaptıklarınız da model olarak sizi destekler. Onun her istediğini değil, onun için doğru olanı yapmanız gerekir. Geleceği sizin elinizde olan, öğrenmeye meraklı minicik bir yürek var elinizde. Onu geleceğe hazırlamak, güzel alışkanlıklar edinmesini sağlamak sizin elinizde.

Beslenme de bu konuda sizin üzerinize düşen çok ciddi bir konu. O yaşta edineceği beslenme alışkanlıkları, damak tadı, lezzet zevki yine sizin eseriniz olacaktır. Maalesef ki bu konuda yine korumacı ve çocuğum her şeyi yesin düşüncesi ve abur-cubur/fast-food yaygınlaşması çocukluk dönemi obezitesini artırmıştır. Yapılan araştırmalarda da görüldüğü gibi daha ileri yaşlarda görülen obezite, diyabet, yüksek kolestrol gibi hastalıklar çocukluk döneminde görülmeye ve git gide artmaya başlamıştır.

Adım adım tehlikeler :

  • Çocuğum yemek yemiyor korkusu ile zorla yemek yedirmeye çalışmak
  • Yemek yemiyor diye daha çok tercih ettiği karbonhidrat ve yağ oranı yüksek makarna/pilav/poğaça/kek/pasta gibi yiyeceklerle beslenmesini tamamlamak.
  • Sebze, balık gibi yiyecekleri sevmiyor diyerek tüketimini bırakmak.
  • Marketlerde istediği her ürünü alışveriş arabasına atmak. Evde abur-cubur dolabı yapmak.
  • Dışarıda yemek yeme alışkanlıklarını başlatmak.
  • Her acıktığında paketli ürünlere yönelmesini normal karşılamak ve bunun alışkanlık haline gelmesine sebep olmak.
  • Onun için sağlıksız olan gıdaları ödül olarak vermek.
  • Bilgisayar, telefon, tablet, televizyon derken hareketsiz yaşama alışması.

O zaman anne babalar kolları sıvamanın, işe el atıp çocuklarımızı korumanın vakti gelmiştir!

Çocuklarınıza sağlıklı beslenmeyi öğretin. Başta da dediğimiz gibi model olarak sizi örnek alacaktır. Bunun için öncelikle kendinizden başlayın. Siz sağlıksız beslenirken ondan sağlıklı beslenmesini beklemeniz tutarsız ve sonucunu göremeyeceğiniz bir istek olacaktır. Siz düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz de onun da bu doğrultuda sizi gözlemleyerek doğru olanı yaptığını göreceksiniz. Bu konuda gerekirse beslenme uzmanınızdan destek alınız.

Çocuğum yemek yemiyor diyerek zorla beslemeye çalışmayın. Sofrada ona yer açmanız yeterli olacaktır. Dağıtıp, kirletmesini sorun etmeyin. Siz aile sofrasında ona uygun tabak, çatal, kaşık ayırın ve yerinize geçerek ailenizle yemeğinizi yemeğe başlayın. O sizi izleyecek ve besin tercihinizden yemek yeme şeklinize kadar sizi bir kayıt cihazı gibi belleğine kaydedecektir. En büyük özelliği olan bu belleğe kayıt durumu o kadar önemli ki doğru yanlışı ayırarak değil sizin her yaptığınızı model olarak örnek alarak kaydeder.

Onun da içinde bulunduğu ortamda ‘benim çocuğum onu yemez bunu sevmez’ demeyin. Bir kere reddettiği yiyeceği bu şekilde sevilmez diye konumlandırdığınızda zaten sevmeyecektir. O yiyeceği çok farklı şekillerde zorla yedirerek değil de model olarak sizde yerken sofrada onun yemesini sağlayabilirsiniz. Örneğin balık sevmeyen bir çocuğa balık kokan bir ortamda, direkt balığı zorla yedirmeye çalışırsanız başarısız olursunuz. Ortamı olabildiğince havalandırıp balığı garnitürlerle tatlandırıp, çocuğunuzun hoşuna gidecek şekiller vermeniz ve onu zorlamdan karşısında ailenizle birlikte balığı tüketmeniz onunda tüketmesini sağlayacaktır.

Evde yemek yapın ve evde yemek yemeğe özen gösterin. Çocuğunuzun yemek yapmanıza yardımcı olmasına izin vererek emek vermesini ve o sağlıklı besini daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz.

Dışarı çıkarken yanınıza meyve, fındık, ceviz, kuru meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar alın.

Çocuğunuzu iyi tanıyın ve sevdiği hareketli aktiviteleri yapın. Her çocuk yüzmeyi ya da basketbolu sevmeyebilir. Birlikte yürüyüşler, açık alan oyunları, dans etmek gibi akiviteler yapabilirsiniz.