info@@kirklarelidiyetisyen.com +90 (288) 212 01 01

Duygusal Yeme Bozuklukları

Yemek yeme doğal bir eylemdir. Yaşamak için yemeklere ihtiyacımız var. Ancak bu eylem öyle bir hal aldı ki kutlamalar, sevinçler, mutluluklar, üzüntüler, depresyonlar, stres, öfke ile ‘yemek yeme’ durumu birbirini etkiler hale geldi. Günümüzde obezite hastalığının artışı arasında duygusal yeme bozukluğu ilk sıralarda yerini almakta.

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞUM VAR MI?

Sizi üzen, mutsuzluğa ve depresyona iten durumlarda kendinizi buzdolabının önünde, marketlerin abur cubur bölümünde, pastanelerde buluyorsanız DİKKAT! Duygusal yemek yeme bozukluğunuz olabilir. Bu tür durumlarda özellikle yüksek kalorili, kolay ulaşılan ve hemen tüketilen sağlıksız yiyecekler aranır. Bu tür yiyeceklerin şeker, yağ, un miktarları çok fazladır ve her duygusal problem yaşadığınızda kendinize zarar verirsiniz. Sizi rahatlatır gibi görünse de sonu sağlıksız biter ve hiçbir probleme çare olmaması da cabası.

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU İLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Öncelikle probleminiz olduğunu anlamak, kabullenmek ve sizin için ne kadar zararlı olduğunu bilip gerçekten bununla başa çıkmayı istemek gerekir.

Sizi kurtaracak en önemli hareket : DERİN BİR NEFES AL!

İşte adım adım derin nefes alarak hem yeme bozukluğunu düzeltmenin hem de probleminizi çözmenin yolları :

  • Derin bir nefes alın! Ve acıktığınız için değil çözemediğiniz bir problem ya da içinde bulunduğunuz duygusal bir çöküntü yüzünden ‘sağlıksız besin arayışı’ içinde olduğunuzu hatırlayın.
  • Derin bir nefes alın! Sizi rahatlatacak başka şeyler düşünün. Ve kendinizi başka aktivitelere yönlendirin. Yürüyüş yapmak, kitap okumak, arkadaşlarınızla buluşmak, müzik dinlemek, dans etmek gibi.
  • Derin bir nefes alın! Sakinleşmenize yardımcı olacak ve üstelik kalorisi olmayan çayları deneyin. Papatya çayı, melisa çayı, ada çayı gibi. Bitki çayınızı sevdiğiniz bir kafede içmek ya da hazırlayarak park gibi açık alanda içmek sizi daha çok rahatlatacaktır.
  • Derin bir nefes alın! Duygusal problemin sizi yeme bozukluğuna itemeyişinin keyfine varın.
  • Derin bir nefes alın! Probleminizi nasıl çözebileceğinizi sakin bir şekilde düşünün ve bunun için güçlü bir şekilde harekete geçin.

 

Unutmayın üzüntüler, dertler, mutsuzluklar olmadan hayat olmaz. Bunlarda insan olarak yaşayabileceğimiz duygular. Önemli olan probleme yönelik çözüm yolunu sakin bir şekilde belirlemek ve o yönde harekete geçmek. Bu hem problemle başa çıkmanıza hem de sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

‘Yaşamak için yemek’ ile ‘yemek için yaşamak’ arasındaki fark çok büyük. Ve bu farkı karıştırmamıza neden olan etmenlerle başa çıkacak olacak mucize ‘SENSİN’